HANZA har valts till tillverkningspartner till marknadsledande Silva

Tillverkningsföretaget HANZA Holding AB (publ) har i dag tecknat avtal om att ta över Silvas tillverkning i Shenzhen, Kina. Affären beräknas uppgå till över 100 miljoner kronor under en femårsperiod.

Efter att HANZA har analyserat Silvas tillverkningsstrategi genomförs en effektivisering av tillverkningen genom att den flyttas till HANZAs tillverkningskluster. Detta sker redan under andra kvartalet 2018 och innebär att verksamheten i HANZAs kluster i Suzhou, Kina, expanderar.

”Vi flyttar Silvas tillverkning till vårt kluster och skapar omedelbart synergieffekter och ökad konkurrenskraft”, säger Thomas Lindström, Senior Vice President och chef för Business Solutions på HANZA.

Affären, som beräknas uppgå till över 100 miljoner kronor under de kommande fem åren, är resultatet av en så kallad MIG-analys som HANZA har genomfört för att utvärdera Silvas tillverkningsstrategi.

Silva är en av marknadsledarna inom utrustning för friluftsliv. Produkterna, bland annat pannlampor och kompasser, säljs för både civilt och militärt bruk.

Silvas mål är att utveckla nya innovativa produkter och på så sätt befästa sin position som marknadsledare. För att lyckas med detta på ett strategiskt och långsiktigt sätt har man lagt ut den egna tillverkningen på HANZA.

”Med denna affär har vi skapat mycket goda förutsättningar för lönsam tillväxt”, säger Richard Jägrud, VD för Silva. ”Vi vill fokusera på produktutveckling, stärka vårt varumärke och vår distribution på nyckelmarknader. HANZA är experter på tillverkning.”