HANZA utökar sitt samarbete med Siemens
HANZA Holding AB (publ) har tecknat ett treårigt avtal med Siemens Turbomachinery om tillverkning av komponenter till gasturbinerna SGT600 och SGT800 till ett värde överstigande 60 miljoner kronor. För att möta den ökade produktionsvolymen kommer ytterligare investeringar att göras i företagets tillverkningskluster i Årjäng. Produktionsstart är planerad till tredje kvartalet 2015.
”Det nya avtalet är resultatet av ett nära samarbete mellan HANZA och Siemens”, säger Thomas Lindström, vice VD på HANZA. ”Vi har lyckats skapa en effektiv tillverkningslösning i Årjäng som vi nu vidareutvecklar”.
”I HANZA har vi en partner som skapar mervärde för oss, därför är vi glada över att kunna utöka samarbetet ytterligare”, säger Ingmarie Wall, Key Commodity Manager på Siemens Turbomachinery.
För mer information, vänligen kontakta:
Thomas Lindström, Vice President Sales & Marketing, Tel: 0702 98 39 39, e-post: thomas.lindstrom@hanza.com
_________________________________________________________________________________________________________
Informationen i detta pressmeddelande är sådan som HANZA är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 26 mars 2015 kl. 15.30. Erik Penser Bankaktiebolag är HANZAs Certified Adviser.
Viktig information
Detta pressmeddelande kan innehålla viss framåtriktad information som återspeglar HANZAs nuvarande syn på framtida händelser samt finansiell och operativ utveckling. Ord som ”avses”, ”bedöms”, ”förväntas”, ”kan”, ”planerar”, ”uppskattar” och andra uttryck som innebär indikationer eller förutsägelser avseende framtida utveckling eller trender, och som inte är grundade på historiska fakta, utgör framåtriktad information. Framåtriktad information är till sin natur förenad med såväl kända som okända risker och osäkerhetsfaktorer eftersom den är beroende av framtida händelser och omständigheter. Framåtriktad information utgör inte någon garanti avseende framtida resultat eller utveckling och det faktiska utfallet kan komma att väsentligt skilja sig från vad som uttrycks i den framåtriktade informationen.