HANZA Bokslutskommuniké 2023
Fjärde kvartalet 2023
- Nettoomsättningen ökade med 5 % till 1 056 MSEK (1 001). Justerat för valutakursförändringar och direktfakturering av energi och material uppgick tillväxten till 4 %.
- Rörelseresultatet (EBITA) ökade till 76 MSEK (63), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 7,2 % (6,3). Justerat för kostnader hänförliga till förvärvet av Orbit One och kostnad för omvärdering av tilläggsköpeskilling uppgick det underliggande rörelseresultatet till 89 MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 8,4 %.
- Resultatet efter skatt ökade till 47 MSEK (40), vilket motsvarar 1,16 SEK (1,06) per aktie före utspädning och 1,15 SEK (1,04) efter utspädning.
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 97 MSEK (19).
Hela året 2023
- Nettoomsättningen ökade med 17 % till 4 143 MSEK (3 549). Justerat för valutakursförändringar, förvärv och direktfakturering av energi och material uppgick tillväxten till 12 %.
- Rörelseresultatet (EBITA) ökade till 344 MSEK (212), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 8,3 % (6,0). Engångsposter (främst energistöd och förvärvskostnader) påverkade resultatet negativt med netto 6 MSEK. Exklusive dessa poster uppgick rörelseresultatet till 350 MSEK, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 8,4 %.
- Resultatet efter skatt ökade till 214 MSEK (121), vilket motsvarar 5,36 SEK (3,35) per aktie före utspädning och 5,31 SEK (3,30) efter utspädning.
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 277 MSEK (145).
- Styrelsen föreslår en utdelning på 1,20 (0,75) kronor per aktie för 2023.
VD Erik Stenfors kommenterar rapporten:
”Med förvärvet av Orbit One når HANZA år 2023 en pro forma-omsättning på 5,2 miljarder SEK. Det överstiger vårt omsättningsmål för år 2025 och styrelsen har därför beslutat att höja målet med 30 % till 6,5 miljarder SEK för år 2025. Ett mål som HANZA är redo att uppfylla.”
”Orbit One har en rörelsemarginal som är några procentenheter lägre än HANZA:s, vilket tillsammans med en lägre efterfrågan från vissa kunder drar ned koncernens marginal. Vi har dock redan påbörjat vårt integrations- och synergiprogram och är övertygade om att arbetet kommer att påverka marginalen positivt redan under innevarande år. Nästa år – 2025 – ska vi återigen överträffa 8 % i rörelsemarginal.”
”HANZA har under många år uppvisat stabila kassaflöden, vilket fortsatte under perioden. För fjärde kvartalet uppgick kassaflödet från den löpande verksamheten till 97 MSEK och för helåret 2023 uppgick kassaflödet till 277 MSEK. Dessutom har vi en stark finansiell ställning med en soliditet som överstiger 45 % och en skuldsättningsgrad som minskat till 0,8 (1,9). Sammantaget ger det oss en hög finansiell beredskap för nya affärsmöjligheter och för eventuella ytterligare förvärv.”
Denna information är sådan som HANZA AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s förordning om marknadsmissbruk (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom den angivna kontaktpersonens försorg, för offentliggörande den 13 februari 2024 kl. 07:30 CET.
För mer information, kontakta:
Erik Stenfors, VD
+46-70 950 80 70
erik.stenfors@hanza.com
Lars Åkerblom, ekonomichef
+46-70 794 98 78
lars.akerblom@hanza.com
Viktig information
Detta pressmeddelande kan innehålla viss framåtriktad information som återspeglar HANZAs aktuella syn på framtida händelser samt finansiell och operativ utveckling. Ord som ”avses”, ”bedöms”, ”förväntas”, ”kan”, ”planerar”, ”uppskattar” och andra uttryck som innebär indikationer eller förutsägelser avseende framtida utveckling eller trender, och som inte är grundade på historiska fakta, utgör framåtriktad information. Framåtriktad information är till sin natur förenad med såväl kända som okända risker och osäkerhetsfaktorer eftersom den är beroende av framtida händelser och omständigheter. Framåtriktad information utgör inte någon garanti avseende framtida resultat eller utveckling och det faktiska utfallet kan komma att väsentligt skilja sig från vad som uttrycks i den framåtriktade informationen.
Om HANZA
HANZA är ett globalt kunskaps- och tillverkningsföretag som moderniserar och effektiviserar tillverkningsindustrin. Genom att erbjuda produktutveckling och rådgivning om leverantörskedjor, samt med egna fabriker grupperade i regionala tillverkningskluster, skapar vi stabila leveranser, ökad lönsamhet och en miljövänlig tillverkningsprocess åt våra kunder. HANZA grundades år 2008 och har i dag en pro forma årsomsättning på över 5 miljarder kronor. Bolaget har sex tillverkningskluster: Sverige, Finland, Tyskland, Baltikum, Centraleuropa och Kina. Bland HANZAs uppdragsgivare finns ledande produktbolag som 3M, ABB, Epiroc, GE, Getinge, John Deere, Mitsubishi, SAAB, Sandvik, Siemens och Tomra. HANZA är noterat på Nasdaq Stockholms huvudlista.
För mer information: www.hanza.com
Bifogade filer
Pressmeddelande
HANZA Bokslutskommuniké 2023