Thomas Lindström lämnar HANZA
HANZA Holding AB (publ), ett tillverkningsföretag noterat på Nasdaq Stockholm, meddelar idag att Thomas Lindström, chef för affärslösningar och marknadsföring, avser att på egen begäran lämna sin tjänst senast under tredje kvartalet 2020.
”Thomas har under lång tid bidragit till HANZAs utveckling och framgångar”, säger Erik Stenfors, VD för HANZA. ”Vi tackar Thomas för hans fina insatser och önskar honom lycka till med framtida utmaningar.”
”Det har varit en spännande och lärorik tid”, säger Thomas Lindström. ”HANZA har idag en unik position på marknaden med ett erbjudande som kombinerar rådgivningstjänster och hållbara tillverkningslösningar, något som efterfrågas av allt fler företag.”
HANZA kommer att avvakta med rekryteringen av en efterträdare, eftersom tjänsten håller på att omdefinieras med ett ökat fokus på rådgivningstjänster.
För mer information, vänligen kontakta:
Erik Stenfors, VD, Tel: +46 709 50 80 70, e-post: erik.stenfors@hanza.com
Thomas Lindström, Senior Vice President, chef för Business Solutions, Tel: +46 702 98 39 39, e-post: thomas.lindstrom@hanza.com
_________________________________________________________________________________________________________
Om HANZA:
HANZA moderniserar och effektiviserar tillverkningsindustrin. Genom att samla olika tillverkningstekniker lokalt skapar vi kortare ledtider, mer miljövänliga processer och ökad lönsamhet för våra kunder. HANZA grundades 2008 och omsätter idag 2,3 miljarder SEK med verksamhet i Sverige, Finland, Tyskland, Estland, Polen, Tjeckien och Kina. Bland HANZAs uppdragsgivare finns ledande företag som ABB, Epiroc, Getinge, Saab Defense och Siemens. Läs mer på www.hanza.com
Aktierna i HANZA är noterade på Nasdaq Stockholm.
Bifogade filer
Pressmeddelande