HANZA anpassar årsstämman och bjuder in till telefonkonferens

HANZA Holding AB (publ), ett tillverkningsföretag noterat på Nasdaq Stockholm, kommer på grund av spridningen av covid-19 att begränsa omfattningen av bolagets årsstämma den 27 april 2020.
En kombinerad presentation och telefonkonferens för aktieägare, analytiker och media kommer att hållas dagen efter stämman, tisdag den 28 april, kl. 09.00.

För att minska risken för spridning av coronaviruset (covid-19) anpassar HANZA den kommande årsstämman den 27 april 2020 enligt följande:

  • Lokalen öppnas och incheckningen till årsstämman inleds klockan 15.45.
  • Det kommer inte att serveras någon mat.
  • VD:s anförande kommer att förkortas.
  • Inga externa gäster kommer att bjudas in.
  • Det kommer inte att finnas möjlighet till diskussioner med bolagets ledning varken före eller efter årsstämman.
     

HANZA avser att genomföra en kort och effektiv årsstämma, utan att inskränka aktieägarnas rättigheter. Aktieägare uppmanas att överväga möjligheten att deltagenom ombud i stället för att närvara fysiskt. HANZA kommer att använda den tillfälliga lag som underlättar fullmakt till ett särskilt utsett ombud, se vidare information nedan.

Särskilt uppmanasaktieägare som uppvisar symtom på smitta (t.ex. feber, hosta, andningsbesvär, halsont, huvudvärk, muskel- och ledvärk), som har befunnit sig i ett område med smittspridning, eller som tillhör en riskgrupp att inte delta, utan rösta via ombud. Vänligen följ Folkhälsomyndighetens fortsatta information och rekommendationer: www.folkhalsomyndigheten.se

HANZA kommer samma dag som årsstämman, den 27 april 2020, att offentliggöra sin delårsrapport för första kvartalet 2020. En utvidgad version av årsstämmans presentation, som även omfattar första kvartalet 2020, kommer att ges av Bolagets ledning vid en telefonkonferens den 28 april kl. 9.00 där det också finns möjlighet att ställa frågor. Bolaget välkomnar aktieägare, analytiker och media att delta.

Telefonnummer till konferensen den 28 april kl. 09.00: 
Sverige: +46 8 566 426 95
Storbritannien: +44 333 300 9269
USA: +1833 526 8382

Webbsändning:https://tv.streamfabriken.com/hanza-q1-2020

Information: https://financialhearings.com/event/12862

 

Deltagande i årsstämman genom ombud

HANZA kommer att tillämpa den tillfälliga lag som riksdagen antog den 3 april 2020 och som träder i kraft den 15 april 2020, i syfte att genomföra årsstämman på ett sätt som minimerar risken för smittspridning.

HANZA kommer i enlighet med denna lag att samla in fullmakter från aktieägarna till en person som utsetts av styrelsen, enligt ett särskilt fullmaktsformulär som finns tillgängligt på HANZAs webbplats från och med den 16 april 2020.

Förutom att fullmakten skickas till HANZA per post, godtar HANZA att ett undertecknat fullmaktsformulär i original skannas eller fotograferas och skickas till företaget via e-post.

Mer information finns på bolagets webbplats www.hanza.com