HANZAs delårsrapport januari – mars 2020: Organisationsutveckling och ett utmanande slut på perioden

Tillverkningsstrategen HANZA Holding AB (publ), noterat på NASDAQ Stockholm, presenterar i dag sin delårsrapport för kvartal 1, 2020. Bolaget beskriver hur utbrottet av covid-19 påverkat verksamheten negativt under perioden och bedömer dessutom att ekonomin och efterfrågan kommer att fortsätta att försvagas under 2020. Därför har HANZA i april inlett ett åtgärdsprogram som bland annat omfattar varsel i Sverige och i Estland om totalt ca. 90 personer. Samtidigt ser HANZA hur pandemin skapar ett ökat behov av ändrade leverantörsled som ligger i linje med HANZAs erbjudande av komplett och kundnära regional tillverkning.

FÖRSTA KVARTALET (1 januari – 31 mars 2020)

  • Nettoomsättningen uppgick till 599,1 MSEK (497,7).
  • Rörelseresultat före avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar (EBITA) uppgick till 20,4 MSEK (19,5). EBIT uppgick till 16,8 MSEK (17,3)
  • Resultat efter skatt uppgick till 6,4 MSEK (9,1), vilket motsvarar 0,19 SEK per aktie (0,30).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 67,6 MSEK (36,6).

VD Erik Stenfors kommenterar rapporten:

”Under kvartalet har covid-19 påverkat HANZA negativt i omgångar. Först genom en stängning av vår fabrik i Kina och viss komponentbrist i Europa. Därefter genom den omfattande smittspridningen i resten av världen, vilket medförde en snabb inbromsning av ekonomin och en minskad efterfrågan inom vissa kundsegment.”

”Vi bedömer att ytterligare volymminskningar kommer att ske under kvartal två. Därför sjösatte vi i april ett åtgärds­program med syftet att minska våra fasta kostnader, utan att behöva begränsa vårt unika erbjudande med komplett tillverkning. Bland annat renodlar vi HANZAs produktions­anläggningar till att omfatta specifika teknologier inom respektive tillverkningskluster, vilket tyvärr medfört varsel i Sverige och Estland om ca. 90 personer.”

”En effekt av pandemin är att svagheter och risker i globala leverantörskedjor har blivit tydliga och därmed ökar behovet av att effektivisera tillverkningsindustrin. Det vill säga, ett ökat behov som är i linje med HANZAs erbjudande med komplett och kundnära regional tillverkning. Långsiktigt skapar därför pandemin nya möjligheter för HANZA.”