HANZA:n toinen yritysosto Suomessa vuodelle 2025 varmistui: nyt yhtiö laajentaa kapasiteettiaan puolustusteollisuudessa
Ruotsalainen sopimusvalmistaja ja pörssiyhtiö HANZA AB viesti tänään pörssitiedotteellaan, että yhtiö on ostanut suomalaisen Milectria Oy:n. Milectria on kasvava puolustusteollisuuden sähköjärjestelmien toimittaja, jolla on noin 300 työntekijää ja toimintaa Suomen (Parola) lisäksi myös Virossa sekä Abu Dhabissa. Yrityskaupan myötä HANZA:an liittyy yhteensä neljä uutta tuotantoyksikköä alan ammattilaisineen.
Merkittävä laajentuminen Suomessa vuonna 2025
”HANZA on nyt Suomessa suurempi ja parempi sopimusvalmistaja kuin koskaan aikaisemmin. Olemme laajentaneet liiketoimintaamme merkittävästi täällä: keväällä ostimme metallin sopimusvalmistaja Leden Group Oy:n ja nyt puolustusteollisuuteen keskittyneen sähköjärjestelmien valmistajan Milectria Oy:n. HANZA on yhtiönä kasvanut nopeasti asiakkaidensa kanssa muissa maissa ja nyt meillä on myös Suomessa monipuoliset palvelut, eri teknologioita, vahva kapasiteetti, kattava asiakaspohja sekä tuotantoyksiköitä hyvissä sijainneissa eri puolilla Suomea”, kertoo HANZA:n toimitusjohtaja Erik Stenfors.
“Milectrian yritysjärjestely on tärkeä virstanpylväs yhtiöllemme, sillä haluamme kasvaa puolustusteollisuudessa, mutta samalla taata kapasiteetin muiden toimialojen asiakkaillemme”, Erik Stenfors jatkaa.
”Euroopan on teollistuttava uudelleen”
Erik Stenfors näkee, että eurooppalaisella sopimusvalmistamisella on myös tärkeä rooli käsillä olevassa geopoliittisessa tilanteessa.
”Tässä on kyse myös eurooppalaisten turvallisuudesta. On tärkeää, että Euroopassa on alueellinen valmistuskapasiteetti puolustusteollisuutta varten. Euroopan on teollistuttava uudelleen, sillä puolustusteollisuuden investoinnit vaativat lopulta kapasiteettia ja tehtaita”, Erik Stenfors toteaa.
Lisätietoja
Lisätiedot (ruotsiksi tai englanniksi):
Erik Stenfors, CEO
+46 709 50 80 70
erik.stenfors@hanza.com
Haastattelupyynnöt ja muut median palvelut:
Teija Kettunen
040 771 6510, viestintä
teija.kettunen@hanza.com
Tietoa meistä
HANZA on globaali tietopohjainen valmistusyritys, joka modernisoi ja tehostaa valmistusteollisuutta. Tarjoamme asiakkaillemme toimitusketjun neuvontapalveluja ja alueellisiin valmistusklustereihin ryhmiteltyjä tuotantolaitoksia, joiden avulla varmistamme vakaat toimitukset, paremman kannattavuuden ja ympäristöystävällisen valmistusprosessin. HANZA perustettiin vuonna 2008, ja sen vuotuinen liikevaihto on tällä hetkellä noin 6 miljardia Ruotsin kruunua. Yhtiöllä on noin 3 100 työntekijää seitsemässä maassa: Ruotsissa, Suomessa, Saksassa, Virossa, Puolassa, Tšekissä ja Kiinassa. HANZAn asiakkaita ovat johtavat tuotevalmistajat, kuten 3M, ABB, EATON, Epiroc, GE, Getinge, John Deere, Mitsubishi, SAAB, Sandvik, Siemens ja Tomra. HANZA on listattu Nasdaqin Tukholman pörssin päälistalla.
Lisätietoja on osoitteessa: www.hanza.com